PROFITNI CENTAR "Vodovodski Intranet"
DRAGO PROJEKT
Beograd - Srbija, godina 2001
Autori: Petkovski Vlado i Vasil, dipl.ing.el.
PREDLOG ZA ORGANIZOVANJE CENTRALNE INFORMACIONE MREŽE ZA ODRŽAVANJE VODOVODNIH SISTEMA SRBIJE I REPUBLIKE SRPSKE
- PROFITNI CENTAR -
Umesto uvoda
Ova inicijativa je nastala 2001 kao plod dugogodišnjeg rada i iskustva na realizaciji sistema vodosnabdevanja (vodozahvati, pumpne stanice, tretmani vode, fabrike vode, regionalni sistemi vodosnabdevanja, distribuciju čiste vode, prečišćavanje otpadnih voda, kanalizacioni sistemi ...).
Paralelno sa projektovanjem i izvođenjem novih objekata, «Drago Projekt» je vršio rekonstrukciju i sanaciju postojećih sistema (objekata) vodosnabdevanja i kanalizacije, što je omogućilo da se sagledaju skoro sve specifičnosti i probleme u eksploataciji.
Stručni kadar preduzeća «Drago Projekt», je konstatovao da postoji realna osnova za pokretanje multidisciplinarnog programa za povezivanje korisnika vodovodnih (čak i vodoprivrednih) sistema.
Sa druge strane, kadar firme «Drago Projekt» spada u mali broj stručnjaka koji se, pored projektovanja bave i tehnologijom defektaže, tekućeg i planskog održavanja u oblasti pitkih voda što omogućava da se realno sagleda stanje i ovoj infrastrukturnoj oblasti.
Postojeći sistemi, postrojenja i mreže vodosnabdevanja i kanalizacije, zajedno sa elektroenergetskim i telekomunikacionim sistemima predstavljaju infrastrukturu svakog društva.
To je uslovilo da se sagleda zajednička problematika, srodnih infrastrukturnih sistema koji se svakodnevno susreću sa nedostatkom finansijskih sredstava i potrebnog stručnog kadra za rešavanje svakodnevnih problema održavanja i funkcionisanja objekata opreme i instalacija.
Zbog realnog stanja u ovoj vitalnog oblasti infrastrukture «Drago Projekt» je izradio malu studiju kojom se želi pokretanje i realizaciju jednog integralnog sistem održavanja i unapređenja svih postojećih i budućih sistema vodosnabdevanja i kanalizacije na teritoriji Srbije i Republike Srpske, uz mogućnost priključka i bivših Jugoslovenskih Republika (obzirom da poseduju sličnu ili istu opremu i tehnologiju).
Da li postoji ovakav sistem negde u svetu ?
Nemačko udruženje za vode: TZW: DVGW-Technologiezentrum Wasser (German Water Centre) koji je osnovan 1923 godine primer je koji nameravamo da sledimo kako po pitanju udruživanja tako i po organizaciji rada.
TZV razvija naučno utemeljena rešenja za sve aspekte vodosnabdevanja.
Kupci su snabdevači vodom, industrijska preduzeća, specijalizovane institucije i univerziteti.
Interdisciplinarni timovi su stručnjaci koji rade u oblastima biotehnologije životne sredine i kontaminiranih lokacija, podzemnih voda i zemljišta, analize i kvaliteta vode, tehnologije i ekonomije, mikrobiologije i molekularne biologije, istraživanja hemije vode, centra za testiranje i korozije, kao i distributivnih mreža i kućnih instalacija.
Održiva zaštita vodnih resursa i inovativna rešenja za snabdevanje vodom za piće su srž svakodnevnog rada.
Zašto «Drago Projekt» ovo predlaže ?
Postojeći sistemi vodosnabdevanja i kanalizacije suočavaju se sa sve većim problemom dotrajalosti opreme i instalacija, kao i sve prisutnijom opasnošću odliva stručnih kadrova iz nisko profitabilnih organizacija vodosnabdevanja i kanalizacije, što usložnjava njihovo poslovanje.
Odlivom kadrova postaje sve prisutniji problem nemogućnosti da se odgovori osnovnom zadatku za vodosnabdevanje potrošača uključenih u sistem vodosnabdevanja kao i proširenje potreba za vodosnabdevanje novih potrošača.
Takođe, u poslednje vreme je evidentna sve češća potreba za obezbeđenjem dodatnih količina vode, iz postojećih izvorišta, što se može ostvariti i kroz sve prisutnije primenjene metode racionalizacije potrošnje u sistemima, primenom čitavog niza mera i uređaja koji to omogućavaju.
S druge strane, u periodu gradnje vodovodnih i kanalizacionih sistema, nisu bili postavljeni jedinstveni uslovi za unificiranu ugradnju opreme i instalacija što je izazvalo, ugradnju razne opreme, sa različitim kvalitetima i bez ikakve tehničke dokumentacije za održavanje i remontovanje iste.
Poseban problem predstavljaju mali sistemi vodosnabdevanja, u unutrašnjosti zemlje, gde su zaposleni, u pripadnim komunalnim službama, suočeni sa velikim teškoćama nabavke originalnih delova za postrojenja i instalacije, bez kvalitetne dokumentacije i saznanja iz oblasti održavanja, laboratorijskih analiza i ekspertiza, kao i saznanja o novim tehnologijama, uređajima i sl.
Sredstva za održavanje, rekonstrukciju i revitalizaciju ovih postrojenja izdvajaju se iz budžeta (pripadne opštine ili Republike), sto značajno usložnjava i usporava ove poslove.
Investiciona moć naše zemlje (a posebno organizacija koje se bave vodosnabdevanjem i kanalizacijom) je veoma mala.
Jedina šansa, da se sistemi vodosnabdevanja i kanalizacija očuvaju i revitalizuju, je moderni i efikasni sistem za komunikaciju sa bazom podataka, dobro obučenim i informisanim kadrovima, kvalitetnom dokumentacijom i jasnom tehnologijom održavanja sistema, koji treba da međusobno poveže korisnike, odnosno korisnike sa potencijalnim isporučiocima opreme i specijalizovanim firmama za projektovanje, remont i održavanje.
Na ovaj način, uz mala ulaganja, moguće je prevazići ubrzano propadanje postojećih sistema vodosnabdevanja i kanalizacije.
Predlog je sledeći:
Formiranje i osposobljavanje jedinstvene baza podataka sa svih aspekata i potreba.
Baza bi pokrila kompletnu problematiku dogradnje, održavanja i revitalizacija vodovodnih i kanalizacionih sistema, kao i sistema za tretman pitkih i otpadnih voda.
Baza podataka se organizuje kroz profitni komunikacioni CENTAR vodovodnih sistema („Vodovodski Intranet“).
Članice ovakvog vida organizovanja su:
"Komunikacioni CENTAR" vodovodnih sistema formira će se kao profitabilna institucija, na bazi akcionarskog ulaganja i podele profita.
CENTAR svoj rad usmerava isključivo u smislu zadovoljenja potreba i poboljšanja osnovnih funkcija organizacija koje se bave vodosnabdevanjem i kanalizacijom, sa mogućnošću nadgradnje u smislu potrebe komintenata (cca 450).
Tehnologija
Sanitarne deponije
Pretovarne stanice
Transfer stanice
Solarno javno osvetljenje
Upravljanje čvrstim
otpadom
Tretman pitke vode iz površinskog vodotoka i podzemne izdani
Tretman otpadnih voda
Projekat planskog, preventivnog i interventnog održavanja
Razvojni programi
El. brojilo za samostalnu kontrolu potrošnje el. energije u vašim objektima
Naši proizvodi
O nama
Početna
Razrada predložene ideje
Celokupan sistem predstavlja, u stvari, intranet vodovoda i kanalizacije i to:
9. U okviru centra smenski dežuraju iskusni stručnjaci (KONSULTANTI) za pružanje hitnih saveta, komitentima, u
incidentnim situacijama i havarijama.
Potrebni početni resursi
Da bi se formirala i osposobila baza za funkcionisanje CENTRA, u daljem tekstu daju se osnovni resursi i to:
Da li ovakav sistem treba Srbiji?
Iz napred izloženog može da se izvede zaključak da je organizovanje jedne ovakve asocijacije CENTRA opravdana sa vise aspekata i to:
Obzirom da je ovo, pre svega, državni interes - dilema je izlišna.
Prednosti kod udruživanja
Usluge koje bi međusobno pružale članice CENTRA su:
Umesto zaključka
Početnu inicijativu, za razradu ove ideje (prisutna je već više od 40 godina), dobijena je od komunalnih organizacija (BVK, Novi SAD, Obrenovac, Niš, Subotica,..), malih gradova i naselja, kao i od regionalnih sistema vodosnabdevanja ("RZAV", "Bogovina").
Prilikom razrade koncepta konsultovani su iskusni stručnjaci u ovoj oblasti koji su dali konkretne primere i primedbe iz kojih se vidi da je ovo ideja vredna pažnje.
Prema nekompletnom spisku, imamo informaciju da egzistira cca 450 komintenata (Srbija, Republika Srpska, Crna Gora, zemlje Ex Jugoslavije).
Samo profitabilna ekologija nas spašava od zagađenja
© 1992-2023, Drago Projekt d.o.o.
Milutina Milankovića 32 | 11070 Novi Beograd | Srbija | Telefon: +381 (11) 614 58 11 | E-mail: dragoprj@eunet.rs